úvod | Gymnázium F. X. Šaldy
Studentský historický projekt - Gymnázium F. X. Šaldy
česky english
Liberec - Česká republika

Liberečtí studenti bádají v Kanadě

„Neviditelné oběti komunismu v zemi javorů“, tak zněl název první fáze historického projektu skupiny libereckých studentů Gymnázia F. X. Šaldy pod vedením Mgr. Jana Golla a Mgr. Václava Ulvra. Studenti se v červenci předminulého roku vypravili do Toronta, aby se zde setkali s československými emigranty. S nimi vzpomínali na jejich životní osudy a vše pečlivě dokumentovali. Na základě těchto materiálů vznikl videodokument a obsáhlá seminární práce Jakuba Hodbodě, která získala první místo v soutěži Středoškolské odborné činnosti a cenu Učené společnosti ČR. Cílem celého projektu je informovat veřejnost o osudech těch, kteří kvůli komunistickému útlaku opustili vlast. První fáze projektu slavila velký úspěch, a proto se studenti rozhodli ve výzkumu pokračovat. Rozšířili svůj tým o mladší kolegy a společně v červenci 2005 opět vyrazili do Kanady. Tentokrát se zaměřili na emigranty z roku 1948 a zajímali se o samotnou formu útěku, pobyt v uprchlických táborech a bezprostřední začátky života v Kanadě.
Studenti se vrátili po třech týdnech, strávených v Torontu, Ottawě a Montrealu, s více než třiceti natočenými rozhovory s exulanty, mezi nimiž nechybí taková jména jako Tomáš Baťa nebo Josef Škvorecký. V současné době chtějí zahájit rozsáhlý program přednášek, který odstartuje 30. ledna v 19:30 premiérou dokumentárního filmu sestaveného z četných rozhovorů získaných právě v létě 2005 v Knihkupectví a antikvariátu Jaroslava Fryče, na kterou všechny čtenáře srdečně zveme.
„Rozhodně míníme s projektem nadále pokračovat. Vidíme, že naše práce má smysl. Existuje stále velké množství lidí, kteří si myslí, že emigranti utíkali za penězi, lepším bydlem, a my jsme měli příležitost přesvědčit se, že to dočista není pravda,“ prozradili svůj názor studenti, kteří již hledají způsob získání finančních prostředků na další fázi projektu.

Alena Čechová, Liberecký den

Josef Minařík, Ondřej Bejbl © 2006 | bannery