úvod | Gymnázium F. X. Šaldy
Studentský historický projekt - Gymnázium F. X. Šaldy
česky english
Liberec - Česká republika

Sokolové v zemi klokanů

Na přelomu února a března 2011 proběhl zhruba čtyřtýdenní výjezd do Austrálie v rámci projektu Neviditelné oběti komunismu. Cílem cesty na vzdálený australský kontinent bylo především shromažďování informací o Sokole Sydney a zpovídání československých emigrantů z roku 1948.

Vybaven malou HD kamerkou a zrcadlovkou jsem se tedy vydal na druhou stranu světa shánět potřebné materiály pro náš další výzkum. Po téměř 21 hodinách strávených v letadle jsem konečně stanul na půdě protinožců. V Sydney se mě ujal pan Jan Jelínek, starosta místního Sokola, a ubytoval mě v přízemí Národního domu, kde se nacházela knihovna, která skýtala velké množství archiválií se zaměřením na sokolskou organizaci. Další činností v Sydney bylo natáčení rozhovorů s krajany, kteří opustili Československo po roce 1948. Přestože takových lidí žije už jen hrstka a těm co zbývají je hodně přes 80 let, podařilo se mi pár rozhovorů s těmito emigranty natočit. Jejich životní příběhy jsou mnohdy dost zajímavé, tak se občas rozhovor z plánovaných 15 minut protáhl přes hodinu, což je pro náš výzkum jedině dobře. Rozhovory byly natočeny s panem Jiřím Jelínkem - australské župy sokolské, Janem Jelínkem - starostou Sokola Sydney, Bořkem Šindlerem, Josefem Tomkem, Bohuslavem Šárkou a panem Rayem Černým, který je v 97 letech také nejstarším zpovídaným krajanem v Austrálii.

Kromě shánění materiálů a točení rozhovorů jsem měl také možnost poznat některé části Austrálie. Nejvíce času jsem strávil v největším australském městě – Sydney. Kromě známých pamětihodností jako jsou Opera House nebo Harbour´s bridge jsem navštívil i místní akvárium se spoustou exotických ryb a také park s rozmanitou australskou zvířenou Rovněž jsem měl vidět město z výšky ze Sydney Tower. Při cestování za krajany jsem poznal i některé příměstské čtvrti – Chatswood, Roseville, Koogarah, či Kilaara, pro které je typické spousta rodinných domků a především kostel téměř na každém rohu. Jeden den jsem věnoval i cestě za město cestou do národního parku Blue Mountains, kde kromě nádherné přírody je největším lákadlem monumentální skalní reliéf Three Sisters.

V druhé polovině pobytu jsem pobyl několik dní také na jihu ve státě Victoria, v druhém největším australském městě, Melbourne. I zde byla také vybudována sokolská komunita, ale nefunguje tak dobře jako v Sydney. Melbourne je dle mého soudu zelenějším městem než Sydney, je zde mnohem více parků, z nichž nejznámějším je park prince Alberta, ve kterém se každoročně jezdí Velká cena Formule 1. V centru victoriánské metropole se nachází také několik pamětihodností, opět především velké množství kostelů, z nichž největším je katedrála sv. Pavla, vlaková stanice Flinders St. nebo stadion pro australský fotbal.

Přesto, že je Austrálie krásná země a skýtá spoustu možností pro poznání a zábavu, jsem se těšil zpět do vlast, plný krásných dojmů a vzpomínek a s harddiskem zaplněným materiály, které teprve čekají na zpracování.

Jakub Fejfar

Josef Minařík, Ondřej Bejbl © 2006 | bannery