úvod | Gymnázium F. X. Šaldy
Studentský historický projekt - Gymnázium F. X. Šaldy
česky english
Liberec - Česká republika

Neviditelné oběti komunismu

Publikováno: www.krajane.net, březen 2006

Studenti libereckého Gymnázia F. X. Šaldy připravují výstavu dokumentující práci na projektu Neviditelné oběti komunismu. Expozice bude umístěna ve vstupních prostorách sídla Libereckého kraje od 27. března do 28. dubna 2006. Studenti se v rámci projektu, nad kterým převzal záštitu předseda Senátu Parlamentu České republiky MUDr. Přemysl Sobotka, věnovali problematice československé emigrace z let 1948 až 1989, jejíž cílovou zemí se stala Kanada.

Během dvou fází projektu z let 2004 a 2005 měli díky finanční podpoře Libereckého kraje, Statutárního města Liberce, Sdružení rodičů, studentů a přátel při Gymnáziu F. X. Šaldy, firem PRETTL, PEKM Kabeltechnik s.r.o., DTZ Liberec s.r.o. a Knihkupectví a antikvariátu Jaroslava Fryče možnost metodou oral history mapovat situaci přímo v kanadských městech Torontu, Ottawě a Montrealu. Dalším způsobem výzkumu bylo bádání v archivech v České republice, ale i v národním kanadském archivu v Ottawě.

Výstupem projektu je seminární práce jednoho ze studentů, dva historické videodokumenty určené především pro žáky základních i středních škol a sborník studentských prací, který by měl být publikován v nejbližších dnech. Za cíl, kterému slouží i tato výstava, si studenti stanovili přiblížit danou problematiku nejen laické a odborné veřejnosti, ale hlavně svým vrstevníkům.

Slavnostní zahájení prezentace projektu se uskuteční 27. března 2006 od 14:30 hodin v sídle Libereckého kraje. Svou účast přislíbili kromě MUDr. Přemysla Sobotky také představitelé Libereckého kraje, školy a dalších subjektů.

 

tisková zpráva, Markéta Kopalová

 

Josef Minařík, Ondřej Bejbl © 2006 | bannery