úvod | Gymnázium F. X. Šaldy
Studentský historický projekt - Gymnázium F. X. Šaldy
česky english
Liberec - Česká republika

Vernisáž výstavy v sídle Libereckého kraje

Členové projektu „Neviditelné oběti komunismu“ ve spoluprácí s Libereckým krajem a Gymnáziem F. X. Šaldy uspořádali dne 27. 3. 2006 v prostorách sídla Libereckého kraje první vernisáž výstavy nazvané „Neviditelné oběti komunismu v zemi javorů“. Tato expozice se zabývá československou emigrací do Kanady, zejména po roce 1948. Výstava se skládala z deseti panelů. Každý panel se zabýval konkrétním tématem tykající se emigrace. Nápad uskutečnit výstavu, která se bude týkat složité a strastiplné cesty do „země javorů“, se zrodil teprve nedávno.

Na začátku slavnostního zahájení. Přítomné uvítali členové projektu Jakub Hodboď a Veronika Počerová, kteří zahájením výstavy provázeli. Vernisáže se zúčastnil Předseda Senátu Parlamentu ČR pan MUDr. Přemysl Sobotka, který má záštitu nad celým projektem, a pronesl jako první několik slov:

„Dámy a pánové. Pro mě nebylo vůbec složité rozhodnutí, když za mnou tito mladí lidé přišli, abych převzal záštitu nad jejich projektem. Ten důvod je zcela prozaický. Samozřejmě všichni víme, že byly v Československu dvě epizody komunismu, a to po roce 1948, druhá po roce 1968. Každé toto období s sebou přineslo miliony zmařených život. Já jsem velmi rád a chtěl bych poděkovat mladým lidem z gymnázia a paní ředitelce i ostatním profesorům, že toto umožnila, protože toto je přesně dílo respektive projekt, který zaslouží uznání. Takže díky a jsem rád, že jste takoví, jací jste.“

Poté s krátkými proslovy vystoupili Hejtman Libereckého kraje pan Petr Skokan a pan Mgr. Petr Doležal, náměstek hejtmana pověřený vedením resortu školství. O nynější expozici promluvila také ředitelka Gymnázia F. X. Šaldy RNDr. Irena Přádná a iniciátor celého projektu Mgr. Jan Goll. Na závěr proběhl slavnostní přípitek a návštěvníci včele se vzácnými hosty si mohli konečně výstavu v klidu prohlédnout.

Zbývá ještě dodat, že výstava se nyní přesouvá do vestibulu Liberecké radnice, kde ji bude možno shlédnou od 2. 6. 2006. Na tento den je naplánováno slavnostní zahájení za účasti pana primátora Ing. Jiřího Kittnera a velvyslance Kanadské velvyslanectví v Praze pana Bruce Jutziho.

Josef Minařík, Ondřej Bejbl © 2006 | bannery